Wystawa “CO U NAS?”

“CO U NAS?” to wystawa 3 młodych, mieszkających w Polsce od kilku lat, artystek, które przez ostatnie miesiące pracowały pod okiem Karoliny Gembary — fotografki związanej ze Sputnik Photos i Archiwum Protestów Publicznych — nad projektami foto i video. Każda z nich stworzyła autorską, intymną opowieść o sobie i otaczającym ją świecie.

Wernisaż: 23 września 2023 o godz. 18.00

Wystawa czynna do 20 października w godzinach 11-17, także w weekendy.

ARTYSTKI:

Yeva Hovsepyan, “Czułość”

Ostatni rok bycia nastolatką – miłość, szaleństwo, odrobina samotności, smutku i nadziei jednocześnie. Żyję szczerze, odnajduję i gubię siebie, wspinam się wysoko, by za chwilę zejść na dół. 19 lat, po raz pierwszy i ostatni w moim życiu.

Khadizha Abilova, “Hidżab”

Projekt Hidżab jest o chuście. W Islamie musi ją nosić każda dziewczyna. Mimo, że urodziłam się jako muzułmanka, dopiero niedawno – 7 miesięcy temu – założyłam hidżab. Była to  spontaniczna decyzja, ale jestem bardzo szczęśliwa, że to zrobiłam, bo długo nie mogłam się zdecydować. Okazało się, że większość osób w Polsce albo nie wie nic o hidżabie albo kojarzy go z czymś niedobrym, czymś obcym, gdyż na jego temat jest wiele fałszywych informacji. Chciałabym z pomocą tego projektu opowiedzieć o sensie hidżabu, ale także pokazać różnorodną urodę noszących go dziewczyn.Hidżab noszą nie tylko Arabki, ale dziewczyny z całego świata, nawet Polki.

Alija Magomadova, “Nie stąd”

Nie każdy się rodzi w kraju, w którym się czuje dobrze, bezpiecznie. Wiele z nas szuka nowego domu. Ktoś chce, ktoś musi, a losem niektórych rządzi przypadek. Ten film jest o osobach, które zmieniły swoje życie kompletnie i teraz są „nie stąd”.

Współpraca:

Dasha Abibok

Mika Nechyporenko

Sputnik Photos

Społeczne Centrum Fotografii

Dzieło pod wspólnym tytułem “Co u nas?” powstało w ramach 5. edycji Programu Wzmocnienia Środowisk Twórczych prowadzonego przez Krytykę Polityczną w ramach realizacji zadania publicznego „Jasna 10: Społeczna Instytucja Kultury” finansowanego ze środków miasta stołecznego Warszawy.
Fot. Viktoriya Adamava