Jak widać 

 

W projekcie „Jak widać” realizowanym przez Sputnik Photos, spotykają się doświadczone artystki i kuratorki oraz debiutujące fotografki. Wspólnie pracują nad prezentacją cykli zdjęciowych, które zostaną zaprezentowane online (listopad-grudzień 2020). 

W swoich pracach debiutujące fotografki opowiadają o kobiecości, o pamięci przedmiotów, o współczesnych nastolatkach, a także o próbie zdystansowania się do kryzysowej sytuacji. Dodatkowo uczestniczyły w warsztatach i indywidualnych spotkaniach wzmacniających ich pozycję artystyczną. Projekt zakończy się cyklem wystawami każdej z debiutujących fotografek. 

Mentorki uczestniczące w projekcie: fotografka Agnieszka Rayss (SWPS/Sputnik Photos), kuratorka Karolina Puchała-Rojek (Muzeum Narodowe w Warszawie), fotografka i aktywistka Karolina Gembara (doktorantka SWPS/Sputnik Photos) oraz artystka Magdalena Hueckel.

Debiutujące fotografki uczestniczące w projekcie: Karolina Ćwik, Magdalena Noga, Natalia Sienkiewicz, Justyna Streichsbier. 

 

Justyna Streichsbier Dziewczyny”

Kuratorka: Karolina Gembara

Autorki zdjęć: Maja Morawiec, Nela Morawiec, Ania Szalast, Amelia Przekora.

Dziewczyny – nastolatki dokumentują swoje codzienne życie w małym miasteczku od ponad sześciu miesięcy. 

Po raz pierwszy dałam im aparat podczas zimowych zajęć fotograficznych i odkąd go otrzymały dzielą się ze mną fragmentami swojego życia. – Justyna Streichsbier

Wystawa 22-29.11.2020 w przestrzeniach Komuny Warszawa, ul. Emilii Plater 31

Dostępna online na stronie i w mediach społecznościowych Sputnik Photos.  

 

Magdalena Noga Gdy szum”

#poezjaprzypadkowa  

Kuratorka: Karolina Puchała-Rojek

Projekt Gdy szum” Magdaleny Nogi jest fotograficzną opowieścią o poczuciu trwania w sytuacji niezrozumienia elementów rzeczywistości i często nieudanej, choć dowcipnej próbie znalezienia instrukcji obsługi do niechcących się rozwiązać problemów.

Autorka opowiada historię człowieka, który swoje życie poświęcił magazynowaniu, przechowywaniu i przetwarzaniu informacji oraz „oswajaniu”, badaniu funkcji przedmiotów. Konstruował on analogowe wytyczne i schematy użytkowania współczesności. Wytworzone przez niego dane pozostały na serwerach, a obraz fizyczności utrwalony na kliszach i w cyfrowych plikach będzie rozkładał się o wiele dłużej niż ciało. Jego głos, ekspresja, mimika zachowane w pamięci innych osób stały się tym samym substytutem obecności. Okazuje się zatem, że nie potrzebujemy poezji, by nie wszystek umrzeć. Z czasem jednak, pojawia się szum, zgrzyt, rozdźwięk. Przestajemy wizualizować osobę taką jaka była, wspominamy jedynie jej fantom, symulakrę, proch pikseli. Wystawa Magdaleny Nogi, zaaranżowana w Rotacyjnym Domu Kultury – domu-galerii-przestrzeni dla sztuki jest rodzajem gry-instrukcji, która stawia zasadnicze pytania i nakłania do znalezienia drogi z sytuacji „Gdy szum”.

Wystawa 24-30.11.2020 Rotacyjny dom kultury na Jazdowie (ul. Jazdów 3/18, Warszawa).

Dostępna online na stronie i w mediach społecznościowych Sputnik Photos.  

 

Karolina Ćwik Don’t look at me

#pozdrowieniazdomu

Kuratorka: Magda Hueckel

Nie wiem, gdzie kończy się moja kobiecość, a zaczyna macierzyństwo. Czasami mam pewność, że jestem spełniona, kompletna, a innym razem chciałabym być znowu tylko kobietą. Moje ciało jest zmęczone, jest też wciąż dotykane i przytulane przez małe ramiona i delikatne rączki, jest penetrowane i testowane … W macierzyństwie istnieje cienka granica pomiędzy całkowitym spełnieniem i bezgraniczną miłością a bólem i wyrzeczeniami.

 

Wystawa 2-7.12.2020, Rotacyjny dom kultury na Jazdowie (ul. Jazdów 3/18, Warszawa).

Dostępna online na stronie i w mediach społecznościowych Sputnik Photos.  

 

Natalia Sienkiewicz „Ogień

Kuratorka: Agnieszka Rayss

W wyniku pożaru wywołanego przez sąsiada mój kuzyn i jego dziewczyna stracili mieszkanie połączone z pracownią artystyczną. Od tego momentu, przez kilka miesięcy odwiedzałam bliskich i obserwowałam, jak radzą sobie z katastrofą oraz jej skutkami. Podczas naszych spotkań powstały zdjęcia, w których dokument przeplata się z kreacją.

Wystawa 12-13.12.2020, SALWA – Pracownia Twórcza im. Jana Bohdana Chmielewskiego (ul. Jagiellońska 56)

Dostępna online na stronie i w mediach społecznościowych Sputnik Photos.  

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy

 

Projekt wspierają wolontariuszki Europejskiego Korpusu Solidarności: Volha Saroka i Katsiaryna Smuraha

 

Koordynacja: Marzena Michałek-Dąbrowska

Promocja: Magdalena Gorlas

Projekt graficzny: Daria Abibok

Wsparcie warsztatowe: Kamila Sidor, Bożena Kowalkowska, Agnieszka Sural

FB

IG