Jesteś debiutującą fotografką? Chcesz rozwijać swój cykl pod okiem doświadczonych artystek? Zgłoś się do projektu “Jak widać”. Na aplikacje czekamy do 14 lipca 2020. Udział w projekcie jest bezpłatny.

Do udziału zapraszamy artystki, które są w trakcie pracy nad cyklem (elementem rekrutacji jest portfolio).


Formularz zgłoszeniowy dostępny TUTAJ


Celem projektu jest rozwój twórczości debiutujących fotografek oraz wzmocnienie ich pozycji w świecie sztuki współczesnej poprzez dzieła zaprezentowane w Warszawie we współpracy z praktykującymi artystkami i kuratorkami: 


fotografką Agnieszką Rayss (Sputnik Photos);

kuratorką Karoliną Puchałą-Rojek (Muzeum Narodowe w Warszawie);

fotografką i aktywistką Karoliną Gembarą (doktorantka SWPS/Sputnik Photos); 

artystką Magdaleną Hueckel.


Efektem tej współpracy będą cztery prezentacje utrzymane w formule eksperymentu (na etapie tworzenia oferty nie zawężamy ich formy) – wystawy, książki, akcji społecznej, akcji ulicznej, działań w internecie.

Do grupy debiutujących twórczyń zaliczamy dyplomowane artystki, jak również artystki bez wykształcenia artystycznego, w rozumieniu osoby, która ma na swoim koncie maksymalnie jedną prezentację swojej twórczości w profesjonalnych warunkach, z wyłączeniem prac lub prezentacji stworzonych w ramach edukacji (np. prac dyplomowych).


Harmonogram projektu:

1-14 lipca 2020 rekrutacja uczestniczek faza I (kwestionariusz)

15-30 lipca 2020 rekrutacja uczestniczek faza II (rozmowy kwalifikacyjne)

31 lipca 2020 ogłoszenie wyników

16 sierpnia 2020 zjazd online

1 sierpnia-30 września 2020 praca pod kierunkiem mentorek

1 października – 31 grudnia 2020 prezentacje uczestniczek w Warszawie


Mentorki uczestniczące w projekcie:

Karolina Gembara, fotografka

Interesują mnie projekty zaangażowane. Uważam, że jako artystki wizualne, jesteśmy świadkiniami wielu niepokojących sytuacji, a narzędzia, którymi dysponujemy mogą posłużyć jako narzędzia zmiany. Zapraszam osoby, które chcą stworzyć wypowiedź odważną i krytyczną. Jestem otwarta na działania w przestrzeni publicznej, działania partycypacyjne i niskobudżetowe wydawnictwo. karolinagembara.com 


Magda Hueckel, artystka wizualna, fotografka teatralna, scenografka, podróżniczka. Jej prace wystawiane były na kilkudziesięciu wystawach w kraju i na świecie (m.in. w Tate Britain w Londynie).  Autorka albumów fotograficznych „Anima. Obrazy z Afryki 2005–2013” oraz HUECKEL/TEATR” (nominacja do nagrody Fotograficzna Publikacja Roku 2014 i 2016). Współpracuje z Tomaszem Śliwińskim przy realizacji filmów jako autorka scenariuszy i art director. Ich dokumentalny film “Nasza klątwa”  otrzymał nominację do Oskara oraz kilkadziesiąt nagród na międzynarodowych festiwalach. Stale współpracuje z kilkunastoma teatrami w Polsce. Stworzyła dokumentację kilkuset spektakli teatralnych.

http://www.hueckel.com.pl/  


Karolina Puchała-Rojek, historyczka fotografii, autorka tekstów z historii fotografii, redaktorka, kuratorka wystaw, przez sześć lat prezeska Fundacji Archeologia Fotografii. Obecnie pracuje Zbiorach Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Warszawie.
Interesują mnie projekty odnoszące się do zapomianych i wykluczanych z historii  zdarzeń czy ludzi, bazujące na i definiujące na nowo archiwa, nie tylko fotograficzne. Ciekawią mnie też prace, które wychodzą od prywatnego doświadczenia rzeczywistości, świadomie korzystające z różnych estetyk fotograficznych.


Agnieszka Rayss fotografka, edukatorka, współzałożycielka stowarzyszenia Sputnik Photos, historyczka sztuki. W fotografii interesuje ją zderzenie historii z współczesnością, obrazowanie konfliktów, fotografie obiektów i fotografie jako obiekty.  

https://www.agnieszkarayss.com/  


Projekt dofinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszaw